- Nowy
- Obecnie brak na stanie

(1,50 zł za 10g.)
Pyłek pszczeli...
Co to takiego?
Pyłek kwiatowy stanowią męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Zbieraniem pyłku zajmują się pszczoły zbieraczki. Odwiedzając kwiaty, mieszają one pyłek ze śliną oraz nektarem i w postaci tzw. obnóży przenoszą do ula i składają go w komórkach plastra. Przeniesiony do ula pyłek służy zaspokajaniu bieżących potrzeb pokarmowych mieszkańców ula, a także pozwala uzupełnić zimową dietę, odżywić larwy i wykarmić młode.
Pyłek kwiatowy jest produktem bardzo bogatym w biologicznie aktywne substancje. W ziarnach pyłku pochodzących z różnych gatunków roślin stwierdzono obecność ponad 200 substancji. Do zasadniczych grup związków należą białka i aminokwasy, flawonoidy, węglowodany, lipidy i kwasy tłuszczowe, enzymy i koenzymy, witaminy (A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12), kwas foliowy, inozytol, biotyna, kwas pantotenowy, kwercetyna, biopierwiastki: makroelementy (wapń, fosfor, magnez, sód i potas) oraz mikroelementy (żelazo, miedź, cynk, mangan, krzem i selen), sole mineralne oraz błonnik.
Ze względu na swój bogaty skład, pyłek pszczeli zbawiennie wpływa na nasze zdrowie i wspomaga w walce z wieloma schorzeniami. Wykazuje bowiem działanie wzmacniające, energetyzujące oraz wyciszające przewlekłe stany zapalne.
Pyłek pomoże pobudzić apetyt, wyregulować przemianę materii i wspomoże w walce z otyłością, ochroni organizm przed zanieczyszczeniami i wesprze detoksykację. To również doskonały środek na zaparcia, stany zapalne jamy ustnej, żołądka, dwunastnicy i wątroby oraz skuteczny sposób wspomagania leczenia cukrzycy, nerwic i depresji.
Warto, by sięgnęły po niego osoby z osłabioną odpornością i z nieprawidłowo funkcjonującymi jelitami.
Badania wskazują, że regularne spożywanie pyłku pszczelego ma również korzystny wpływ na skład krwi. U większości chorych pyłek powoduje znaczny przyrost krwinek czerwonych, hemoglobiny oraz wzrost poziomu żelaza w surowicy krwi.
Nie możemy także zapomnieć o zbawiennym wpływie pyłku pszczelego na nasze włosy, skórę i paznokcie. Jeżeli mamy problem z wypadaniem włosów, łamaniem się paznokci lub suchą skórą to warto włączyć go do codziennej diety.
Decydując się na zakup pyłku zastanawiamy się często, jak go stosować.
W zależności od wieku, dawka dzienna zmienia się, i tak:
- dzieci 3-5 lat 10 g pyłku (dwie łyżeczki od herbaty)
- dzieci 6-12 lat 15 g pyłku, (trzy łyżeczki od herbaty)
- dzieci powyżej 12 lat i dorośli 20 g pyłku, (cztery łyżeczki od herbaty)
- dorośli leczniczo 30-40 g pyłku, (dwie łyżki stołowe).
Starym i sprawdzonym sposobem przygotowania pyłku do spożycia jest zalanie go letnią wodą (max. 40°C) i pozostawienie na noc.
Do tak przygotowanej mikstury wystarczy rano dolać trochę letniej wody i wypić na czczo, po czym powtórzyć to jeszcze dwukrotnie w ciągu dnia.
Jeśli smak tak przygotowanego płynu nam nie odpowiada, możemy posypać pyłkiem kanapkę, twarożek, wymieszać z łyżką miodu lub dodać do owsianki, sałatki, jogurtu czy deseru. Wszystko zależy od naszej kulinarnej fantazji;)
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pyłek jest produktem niskokalorycznym:)
Aby kuracja była skuteczna, należy ją stosować przez kilka tygodni, dwukrotnie w ciągu roku najlepiej zacząć pod koniec lata, a następnie u schyłku zimy.
W przypadku nasilonych alergii i uporczywego kataru siennego – warto rozpocząć przyjmowanie produktu na miesiąc, dwa przed okresem pylenia roślin.
Osoby uczulone na jad oraz produkty pszczele powinny sięgać po pyłek z dużą ostrożnością!
W przypadku dzieci, zaleca się, by pyłek podawać dzieciom po ukończeniu trzeciego roku życia. Wynika to z potencjalnie alergizującego potencjału pyłku. Aby zatem wykluczyć ewentualną alergię, zawsze przed podaniem dziecku pyłku w pełnej porcji, zalecane jest wykonanie próby uczuleniowej. Jeżeli mamy już pewność, że dziecko nie reaguje uczuleniem, śmiało możemy włączyć go do menu dziecka.
Brak recenzji użytkowników.